I dagarna kommer fastighetsägare i Gemensamhetsanläggning GA 38 (radhusägare och BRF Drivbänken) få ett brev hem från Lantmäteriet.
Lantmäteriet kommer i brevet informera om de stadgeändringar samfällighetsföreningen behöver göra för att kunna tillåta att vi senare kan sätta upp laddstolpar i de gemensamma carportlängorna i området.
Tillsammans med Lantmäteriet har styrelsen tagit fram ett nytt förslag på stadgar som nu skickas ut till fastighetsägare i GA38 för översyn.
De förändrade stadgarna innebär endast att (om ingen invänder) samfällighetsföreningen får sätta upp laddstolpar.
Själva installationen av laddstolpar är en senare fråga.
Styrelsen önskar självklart att alla i GA38 läser igenom informationen från Lantmäteriet och följer deras anvisningar så att hanteringen underlättas. Har ni frågor så kontakta gärna styrelsen.
/Styrelsen